Komunikaty

Wstrzymanie przyjmowania próbek do badań w dniach 18 i 19 czerwca 2019 r.

pismo0111.jpg

V PIKNIK ZDROWIA -PODSUMOWANIE

V PIKNIK ZDROWIA

30 maja 2019 r. na nowotarskim Rynku odbył się „ V Piknik Zdrowia” organizowany w ramach obchodów „Światowego Dnia Zdrowia”, „Jubileuszu 100-lecia służb sanitarnych i 65-lecia Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Głównym organizatorem akcji był Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Targu, współorganizatorami byli: Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Firma Vitberg z Nowego Sącza, Medical Clinic Podhale, Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu, Urząd Miasta Nowy Targ, Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu, HDK Kropla, OKO TEST - Centrum Okulistyczne, Podhalański Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu, Zakład Gospodarczy Zieleni i Rekreacji w Nowym Targu.

W ramach pikniku prowadzone były bezpłatne badania i konsultacje specjalistyczne dla wszystkich chętnych mieszkańców powiatu nowotarskiego, m.in. pomiar poziomu cukru we krwi, ciśnienia tętniczego, pomiar ciśnienia w oku, porady dietetyczne, porady podologa, dermatologa, bezpłatne terapie manualne i konsultacje z fizjoterapeutą, atrakcje związane z urodą, bezpłatne zabiegi kosmetyczne i konsultacje z kosmetologiem.

Firma „Vitberg” z Nowego Sącza - lider rozwoju badań naukowych i produkcji urządzeń medycznych do wibroterapii zapewniła uczestnikom Pikniku możliwość skorzystania z terapii, która znajduje swoje zastosowanie w walce z bólem, poprawia krążenie, wzmacnia metabolizm, regeneruje po wysiłku fizycznym. Misją firmy jest pomaganie ludziom w walce o zdrowie i sprawność. Firma szczyci się tym, że całą produkcję realizuje w Polsce, przez polskich pracowników.

Na Pikniku Zdrowia nie mogło zabraknąć studentów z Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu, przedstawicieli kierunków: ratownictwa medycznego, fizjoterapii, kosmetologii i pielęgniarstwa. Wszyscy przybyli na Piknik mieli okazję poddać się masażowi klasycznemu, zabiegom pielęgnacyjnym na dłonie, czy też dokonać pomiaru glikemii. Reprezentanci kierunku ratownictwo medyczne wyjaśniali procedury postępowania w chwili zagrożenia życia i zdrowia. Zaprezentowali ponadto zadania ratownika medycznego oraz jego rolę w Systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego. Swoje stoisko przygotował również Dział Promocji i Współpracy z silnym wsparciem wykładowców filologii angielskiej. Kandydaci na studia mogli zapoznać się z ofertą uczelni poszerzoną w tym roku
o dwa nowe kierunki: dziennikarstwo i dietetykę.

Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu zapewnił konsultacje i porady lekarskie: kardiologiczne i gastroenterologiczne. Personel Szpitala wykonywał również spirometrię, badanie dzięki któremu można zdiagnozować ewentualne schorzenia płuc. Można było również uzyskać informację na temat projektów unijnych, w których Szpital bierze udział.

Medical Clinic Podhale oprócz badań zapewniło atrakcje związane z urodą, oferując bezpłatne konsultacje z terapeutą manualnym, z fizjoterapeutą, bezpłatne masaże lecznicze, zabiegi kosmetyczne i konsultacje z kosmetologiem, dietetykiem, badanie analizy składu ciała oraz konsultacje z trenerem personalnym.

Podczas Pikniku Zdrowia konsultacji dermatologicznych udzielała lekarz dermatolog z gabinetu DrDerm, która oceniała również zmiany skórne. Przy stoisku Centrum Okulistycznego OKO-test można było wykonać pomiar ciśnienia w oku, a w Ratuszu skorzystać z porad i konsultacji lekarskich z zakresu okulistyki.

W Ratuszu zlokalizowany był także punkt krwiodawstwa HDK „Kropla”. W tym roku zebrano ponad 5 litórw krwi. Dziękujemy wszystkim, którzy bezinteresownie angażują się w niesienie pomocy potrzebującym.

Przedstawicielki Nowotarskiego Alarmu Smogowego propagowały wiedzę o smogu, a przede wszystkim o zagrożeniu jakie ze sobą niesie. Wierzą, że dzięki wspólnej pracy z mieszkańcami, władzami miasta i innymi instytucjami i podobnymi organizacjami uda się zbudować świadomość społeczną i doprowadzić do poprawy jakości powietrza w naszym mieście i regionie.

Podhalańskie Amazonki wraz z położnymi z Grupowej Praktyki Położnych Nowy Targ, prowadziły warsztaty samobadania piersi i porady z zakresu profilaktyki raka piersi
i profilaktyki raka szyjki macicy.

W trakcie Pikniku można było skorzystać z porad podologa z gabinetu podologicznego „Medica Per Pedes”.

Przy stoisku Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowym Targu można było zaczerpnąć informacji o działalności Inspekcji Sanitarnej, o programach prozdrowotnych realizowanych i wdrażanych przez Inspekcję, uzyskać porady z zakresu profilaktyki chorób odtytoniowych czy profilaktyki uzależnień. Prowadzona była również dystrybucja materiałów informacyjnych.

Ponadto w ramach Pikniku w dużym namiocie gastronomicznym swoje stoiska rozstawili lokalni przedsiębiorcy: (Piekarnia Trzcińscy, Wędliny u „Brodziatego”, Gospodarstwo Agroturystyczne Dariusz Blaszczyk, Małopolska Regionem Ziół- Gospodarstwo Agroturystyczne Andrzej Mikołajewicz oraz Koło Gospodyń Wiejskich, Zakład Mleczarski w Nowym Targu, Herbaty Świata Tea Time, Bar Łan, Lila Vanilla, Rolnik Cię nakarmi) którzy prezentowali swoje produkty oraz zapraszali do ich degustacji.

Nadleśnictwo Nowy Targ – Lasy Państwowe wszystkim przybyłym w tym dniu na płytę Rynku przybliżali tematykę związaną
z ochroną przyrody oraz rozdawali sadzonki drzew.

Na scenie odbywały się występy dzieci i młodzieży, zabawy i konkursy. Bardzo dziękujemy młodym artystom zrzeszonym przy Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu oraz Panu Dyrektorowi Bolesławowi Barze za przygotowanie programu artystycznego oraz zespołowi „The Strangers”, którzy mimo deszczowej aury uświetnili swoimi występami Piknik Zdrowia.

Dla uczestników konkursów firma Terma Bania ufundowała 8 wejściówek do parku wodnego w Białce Tatrzańskiej.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Targu serdecznie dziękuje za pomoc: współorganizatorom, partnerom oraz wszystkim zaangażowanym
w organizację V edycji Pikniku Zdrowia, a darczyńcom za ufundowanie nagród dla laureatów konkursów.

 

ZDJĘCIA SZYMON PYZOWSKI

 

 

 

 

 

 

Informacje dla powodzian

 

 

INFORMACJA dla powodzian-1.jpg

INFORMACJA dla powodzian-2.jpg

 

Informacje dla powodzian-1.jpg

Informacje dla powodzian-2.jpg

V PIKNIK ZDROWIA - 30 MAJA 2019 r. GODZ. 11.00 – 17.00 – RYNEK W NOWYM TARGU

V PIKNIK ZDROWIA

30 MAJA 2019 r. GODZ. 11.00 – 17.00 – RYNEK W NOWYM TARGU

 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Targu wraz ze współorganizatorami: Medical Clinic Podhale, Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu, Urząd Miasta Nowy Targ, Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu, HDK Kropla, OKO TEST - Centrum Okulistyczne, Zakład Gospodarczy Zieleni i Rekreacji w Nowym Targu, Vitberg, Podhalański Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu, zapraszają na „Piknik Zdrowia” organizowany w ramach obchodów „Światowego Dnia Zdrowia”, „Jubileuszu 100-lecia służb sanitarnych i 65-lecia Państwowej Inspekcji Sanitarnej.                                         

W ramach pikniku prowadzone będą bezpłatne badania i konsultacje specjalistyczne dla wszystkich mieszkańców powiatu nowotarskiego, m.in. pomiar poziomu cukru we krwi, ciśnienia tętniczego, pomiar ciśnienia w oku, porady dietetyczne, porady podologa, bezpłatne terapie manualne i konsultacje z fizjoterapeutą. Medical Clinic Podhale oprócz badań zapewni również atrakcje związane z urodą, oferując bezpłatne konsultacje z terapeutą manualnym, z fizjoterapeutą , bezpłatne masaże lecznicze, bezpłatne zabiegi kosmetyczne i konsultacje z kosmetologiem, atrakcje dla dzieci, kącik gier, bezpłatne konsultacje z dietetykiem i badanie analizy składu ciała, bezpłatne konsultacje z trenerem personalnym i pokaz fitness.

W Ratuszu będzie zorganizowany punkt krwiodawstwa oraz stanowisko Oko-Testu z poradami i badaniami okulistycznymi. Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu oprócz badań profilaktycznych w wykonaniu studentów Instytutu Nauk o Zdrowiu (pomiar poziomu cukru we krwi, pomiar ciśnienia tętniczego) zaprezentuje zabiegi z zakresu pielęgnacji skóry, połączone z masażem dłoni , a także masaż klasyczny oraz pokaz i naukę udzielania I pomocy przedmedycznej. Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu zapewni konsultacje i porady lekarskie (kardiologiczne i gastroenterologiczne). Konsultacji dermatologicznych udzieli lekarz dermatolog z gabinetu DrDerm, który będzie również oceniał zmiany skórne. Ponadto uczestnicy Pikniku będą mieli możliwość skorzystania z wibroterapii, która znajduje swoje zastosowanie w walce z bólem, poprawia krążenie, wzmacnia metabolizm, regeneruje po wysiłku fizycznym.

W dużym namiocie gastronomicznym swoje stoiska rozstawią m.in piekarze, producenci wędlin, nowotarska mleczarnia i inni lokalni przedsiębiorcy. Na scenie przewiduje się występy dzieci i młodzieży, liczne konkursy, gry i zabawy. W namiocie Medical Clinic dzieci będą mogły skorzystać z malowania twarzy, animatorzy zaproponują w kąciku gier gry i zabawy. Dla dorosłych przewidziano 10 voucherów o wartości 100 zł do wykorzystania na zabiegi rehabilitacyjne w klinice. Swój kącik gier i zabaw dla najmłodszych uczestników Pikniku zorganizuje również przedszkole Liwlandia. Hi Fitnes będzie zachęcał wszystkich przybyłych do różnej formy aktywności fizycznej. Nadleśnictwo Nowy Targ – Lasy Państwowe przybliżą nam tematykę związaną z ochroną przyrody. Nowotarski Alarm Smogowy przedstawią wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowie człowieka, a Podhalańskie Amazonki wraz z położnymi z Grupowej Praktyki Położnych Nowy Targ, przeprowadzą warsztaty samobadania piersi i prowadzić będą porady z zakresu profilaktyki raka piersi i profilaktyki raka szyjki macicy.

Na scenie przewiduje się występy młodzieży, liczne konkursy oraz gry i zabawy dla dzieci. Dla uczestników konkursów firma Terma Bania ufundowała 8 wejściówek do parku wodnego
w Białce Tatrzańskiej.

 

Organizator: Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Targu

                      

Współorganizatorzy:

Medical Clinic Podhale

Starostwo Powiatowe w Nowym Targu

Vitberg

Urząd Miasta w Nowym Targu

Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu

Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu

Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu

OKO TEST - Centrum Okulistyczne

PCK - HDK Kropla

Zakład Gospodarczy Zieleni i Rekreacji w Nowym Targu

Urząd Gminy w Rabie Wyżnej

 

Partnerzy:

 1. Piekarnia Trzcińscy
 2. Małopolska Regionem Ziół
 3. Zakład Mleczarski w Nowym Targu
 4. Herbaty Świata- Piotr Kołodziej
 5. Bar Łan
 6. Lila Vanilla
 7. Fundacja im. Adama Worwy
 8. Nadleśnictwo Nowy Targ
 9. Nowotarski Alarm Smogowy
 10. „Rolnik Cię nakarmi”
 11. Wędliny „U Brodziatego”
 12. Przedszkole Liwlandia w Nowym Targu
 13. II LO w Nowym Targu
 14. Dermatolog
 15. Podolog
 16. HI Fitnes
 17. Podhalańskie Amazonki
 18. Położne: M. Wróblewska i B. Kozieł

PROGRAM WYSTĘPÓW NA SCENIE:

      1100 1130      Przywitanie

      1130 13 00    Przedszkole Liwlandia w Nowym Targu występ

                            wokalno- taneczny

      1200 1330      MOK występy artystyczne, wokalno-taneczne

      1330 1400      Pokaz Jiu-Jitsu

      1400 1500      MOK występy artystyczne, wokalno-taneczne

      1500 1530     Zespół „The Strangers” występ wokalno-muzyczny

      1530 1600     HI Fitnes

      1600 1630     MOK występy artystyczne, wokalno-taneczne

 

 plakat 1.jpg

ulotka1 .jpg

 

 

2 maja 2019r. dniem wolnym od pracy w PSSE w Nowym Targu

2 maja 2019r. dniem wolnym od pracy w PSSE w Nowym Targu

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Targu uprzejmie informuje, iż na podstawie zarządzenia Nr 7 Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z dnia 9 kwietnia 2019r. w sprawie ustalenia dnia 2 maja 2019r. dniem wolnym dla pracowników urzędów administracji rządowej:

 

1) dniem wolnym od pracy dla pracowników PSSE w Nowym Targu jest dzień:

2 maja 2019r. (czwartek), w tym dniu PSSE w Nowym Targu będzie nieczynna;

 

2) dniem pracującym dla pracowników PSSE w Nowym Targu jest dzień :

11 maja 2019r. (sobota), w tym dniu PSSE w Nowym Targu będzie czynna.

 

 

 

Wesołych świąt

wielkanoc 2

Światowy Dzień Zdrowia 2019 r. - kampaniaphc infographic 1


Światowy Dzień Zdrowia 2019 r. - kampania

Co chcemy osiągnąć poprzez kampanię

Ta kampania ma na celu pomóc ludziom lepiej zrozumieć, co oznacza powszechne ubezpieczenie zdrowotne - jakie usługi i wsparcie powinny być dostępne i gdzie. Zapewnimy materiały wizualne, które pomogą ludziom, którzy mają dostęp do wysokiej jakości, niedrogiej opieki zdrowotnej, aby zrozumieć, jak wygląda życie ludzi bez niej i popierać równy dostęp do opieki wszędzie.

Pracownicy służby zdrowia będą mieli do odegrania ważną rolę w kampanii, pomagając decydentom w dziedzinie zdrowia rozpoznać, czego ludzie potrzebują w zakresie opieki, szczególnie na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej.  

Kampania stanowi również okazję dla ministrów zdrowia i innych decydentów rządowych do podjęcia działań w celu wyeliminowania luk w powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym
w swoich krajach, a także podkreślenia postępów, które już zostały poczynione.

Na Światowy Dzień Zdrowia opublikujemy coroczną publikację danych WHO na temat zdrowia, Raport Statystyki Zdrowia Świata. Raport będzie zawierał informacje na temat trendów zdrowotnych w konkretnych obszarach, takich jak zdrowie noworodków i dzieci, choroby niezakaźne, zagrożenia zdrowia psychicznego i środowiska, a także dane dotyczące powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego i systemów opieki zdrowotnej.

Ogólny zakres ochrony zdrowia - większy obraz

Światowy Dzień Zdrowia 2019 przypada w połowie między Światową Konferencją na temat Podstawowej Opieki Zdrowotnej, która odbyła się w Astanie w Kazachstanie w październiku 2018 r., A spotkaniem wysokiego szczebla w sprawie powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, które odbędzie się na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ we wrześniu 2019 r. Dzień jest jednym z wiele możliwości komunikowania się na temat znaczenia równości w usługach opieki zdrowotnej, nie tylko dla zdrowia jednostek, ale także dla zdrowia gospodarek i całego społeczeństwa.

 

world health day 2019 infographic

Wstrzymanie przyjmowania próbek

przszsa

KOLONOSKOPIA JEST SUPER, BO ŻYCIE JEST SUPER

andrzej rysuje kolonoskopiajestsuper 2


KOLONOSKOPIA JEST SUPER, BO ŻYCIE JEST SUPER
III edycja kampanii profilaktyczno-edukacyjnej „Servier-Wyłącz Raka”

„SERVIER – WYŁĄCZ RAKA” to ogólnopolska kampania profilaktyczno – edukacyjna, realizowana przez firmę Servier Polska, której celem jest promocja profilaktyki przeciwnowotworowej oraz podnoszenie świadomości społecznej Polaków w zakresie czynników ryzyka. Stale rosnąca liczba chorych na nowotwory sprawia, że działania zaplanowane w ramach kampanii kierowane są do szerokiego grona odbiorców. Celem kampanii jest przede wszystkim edukacja społeczeństwa w zakresie profilaktyki przeciwnowotworowej, motywacja do przełamania lęku i wstydu przed badaniami, a także podkreślanie znaczenia wczesnego wykrywania choroby w skutecznym jej leczeniu.
Najskuteczniejszą i najszybszą formą zarówno diagnostyki, czyli wykrycia raka jelita grubego, jak i terapii, czyli leczenia jego wczesnych stadiów, jest kolonoskopia. 
To z jednej strony badanie profilaktyczne, a z drugiej zabieg ratujący życie. Trwa od 15 do 40 minut i polega na wprowadzeniu do jelita grubego giętkiego i cienkiego aparatu zakończonego źródłem światła. Za jego pomocą lekarz może dokładnie obejrzeć jelito od środka. Poza tym kolonoskopia pozwala na usunięcie polipów, jeśli te znajdują się w jelicie
i zanim jeszcze przekształcą się w raka. Dzięki kolonoskopii w badaniach przesiewowych już blisko 10 tys. Polaków uniknęło raka jelita grubego.
Na wczesnym etapie nie boli i nie daje żadnych objawów. W naszym kraju jest przyczyną 33 zgonów dziennie. Rozwija się najczęściej u osób po 50. roku życia, ale także obciążonych genetycznie, stosujących nieprawidłowo zbilansowaną dietę i podejmujących niską aktywność fizyczną, palących papierosy 
i nadużywających alkoholu. W Polsce co roku diagnozowanych jest 19 tysięcy nowych przypadków zachorowań. Rak jelita grubego – drugi, pod względem częstotliwości występowania w Polsce, nowotwór złośliwy u kobiet i trzeci u mężczyzn… Rozpoczyna się III edycja ogólnopolskiej kampanii profilaktyczno – edukacyjnej „Servier – wyłącz raka!”, odbywająca się pod hasłem „Kolonoskopia jest super!”. Organizatorzy stawiają sobie za cel – przekonanie Polaków do wykonania profilaktycznych badań kolonoskopowych.
Liczba zachorowań na raka jelita grubego stale wzrasta. Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Nowotworów w przyszłości tendencja będzie zwyżkowa – już za 10 lat na raka jelita grubego w Polsce zachoruje ponad 28 tys. osób rocznie. Kolonoskopia, która jest jednym
z najlepszych osiągnięć medycyny, a z której – z różnych przyczyn, w profilaktyce nowotworu niewiele osób korzysta, może być remedium na te zatrważające statystyki. Wystarczy przekonać do tego badania Polaków, a to niestety zadanie bardzo trudne…

IV EDYCJA KONKURSU PN. „ŻYJĘ BEZ UZALEŻNIEŃ

Przechwytywanie.PNG
IV EDYCJA KONKURSU PN. „ŻYJĘ BEZ UZALEŻNIEŃ

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Targu wraz z II Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu zapraszają do udziału w konkursie pn. „Żyję bez uzależnień”, którego ideą jest popularyzowanie zdrowego trybu życia bez uzależnień. Patronat nad konkursem objął Starosta Powiatu Nowotarskiego, a nagrody dla laureatów konkursu zostały ufundowane z funduszy Samorządu Powiatu Nowotarskiego.
Tematyka konkursu dotyczy promowania zdrowego stylu życia bez stosowania używek tj.: alkoholu, papierosów, narkotyków, nowych środków psychoaktywnych tzw. dopalaczy. Adresatami konkursu są wszyscy uczniowie szkół ponadpodstawowych powiatu nowotarskiego, w tym uczniowie realizujący program „ARS, czyli jak dbać o miłość”. Zadaniem uczniów jest wykonanie prac w kategorii: FILM lub GRAFIKA KOMPUTEROWA
Termin dostarczenia prac został przedłużony do 10 maja 2019 r. Prace należy przesłać lub przekazać osobiście na adres: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowym Targu, ul. Jana Kazimierza 6, 34-400 Nowy Targ lub II Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu, ul. Ludźmierska 32, 34-400 Nowy Targ z dopiskiem konkurs - „Żyję bez uzależnień”.
Więcej szczegółów w załączonym regulaminie.

Kanały informacji

feed-image Źródło RSS

Kontakt

tel.: 18 266-31-65, 18 266-29-14

fax: 18 266-97-77

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

2019  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowym Targu